Suomen Museoliitto järjesti kaksi museoalan laatukilpailua vuosina 2001 ja 2003. Laatupalkinnon tarkoituksena oli antaa tunnustusta hyvälle museotoiminnalle. Tavoitteena oli museon sisäisen työn kehittäminen sekä samalla löytää parhaita toimintamalleja koko museoalan käyttöön.
Suomen Museoliitto järjesti kaksi museoalan laatukilpailua vuosina 2001 ja 2003. Kilpailut olivat pilottimuotoisia. Ensimmäisen kilpailun kriteerit perustuivat Suomen laatupalkinnon arviointiperusteisiin arviointialueina asiantuntemus ja asiakastyytyväisyys, toisella kierroksella vuonna 2003 arviointiperusteina oli ns. Eurooppalainen kriteeristö eli EFQM-malli kokonaisuudessaan..
Museoalan laatupalkinnon tarkoituksena oli antaa tunnustusta hyvälle museotoiminnalle: Perusajatuksena oli ohjata museoita toiminnan systemaattiseen arviointiin ja parantamiseen. Itsearvioinnin tarkoituksena oli herättää organisaatioissa keskustelua sille tärkeistä asioista.
Vuoden 2001 kilpailussa annettiin kunniamaininnat Aboa Vetus & Ars
Nova -museolle sekä Hämeenlinnan taidemuseolle. Kilpailussa ei jaettu
varsinaisia palkintoja. Kilpailuun osallistui kahdessa sarjassa
viisitoista museota. Palkintoja ei jaettu myöskään toisessa
kilpailussa, sillä kriteeristön yhdeksän kohdan malli osoittautui liian
laajaksi kilpailukokonaisuudeksi. Auto- ja tieliikennemuseo Mobilia sai
tunnustusta kunniamaininnan muodossa laatuajattelun ottamisesta työn
kehittämisen työkaluksi.
Museovirasto on kehittänyt museoiden käyttöön keväällä 2007 alan omien
tarpeiden mukaiseksi räätälöity itsearviointimalli. Se on syntynyt
museoammattilaisten yhteistyönä opetusministeriön ja Museoviraston
johtaman hankkeen tuloksena.
Museoiden arviointimalli on tarkoitettu ammattimuseoille työkaluksi itsearvioinnille. Se on museolle ennen muuta väline oman toiminnan kehittämiseen. Itsearvioinnista saadun seurantatiedon avulla museo voi myös kertoa toiminnastaan ja painopisteistään sidos- ja intressiryhmilleen. Samalla saadaan koottua tietoa koko museoalasta ja sen kehityssuunnista.